A Herendi Porcelánmanufaktúra társadalmi felelősségvállalása jegyében
két exkluzív, mérete és kivitele miatt is impozáns köztéri alkotást avat Budapesten, a megszépült József nádor téren, illetve Veszprémben.
A Herendi Porcelánmanufaktúra alapításának 190. évfordulója tiszteletére a Zeneakadémia épületében elhelyezésre kerül a Magyar Nemzetnek szánt ajándék, egy gyönyörű kivitelű, egyedi díszváza Liszt Ferenc portéjával és a Zeneakadémia épületével megfestve.
A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. a világ legnagyobb porcelánmanufaktúrájaként, a hagyományok tisztelőjeként és kézműves porcelángyártóként, nyereséges vállalkozásként működik. Herend a tradíció és innováció egyensúlyát valósítja meg, így lehet a XIX. századi Herendi hagyományokat a XXI. század világába átörökíteni.
A magyar soros elnökség tiszteletére különleges óriási váza készült. A váza magassága egy méter, súlya pedig csaknem 25 kilogramm. A Viktória dekor halványzöld színű virágai és lepkéi között arany betűkkel az Európai Unió tagállamainak himnuszaiból vett részletek olvashatók.
Herendi Porcelángyár Rt. néven alakult vállalat vette át a cégvezetést. Az elsődleges cél az volt, hogy a herendi munkásokban felhalmozott szaktudás és művészi képesség megmentődjék, így a részvénytársaságot 12 évre szóló adómentességgel és kamatmentes kölcsön biztosításával támogatta az állam.
1839-ben egy skót patkolókovács, Kirkpatrick Macmillan építette meg az első pedálos biciklit – nem túl ismert, de ügyes gépezetét taposókarok mozgatták. Macmillan 1842-ben elhajtott vele Glasgow-ba, majd vissza, és az összesen 226 kilométer hosszú út egyik szakaszán 13 km/óra átlagsebességet ért el.
két exkluzív, mérete és kivitele miatt is impozáns köztéri alkotást avat Budapesten, a megszépült József nádor téren, illetve Veszprémben.
a nagyközönségnek a világ legnagyobb herendi márkaboltját, (több, mint félezer négyzetméter ) a Herendi Porcelán Palotát Budapesten.
mutatkozik be exkluzív kiállítási anyaggal a Herendi Porcelánmanufaktúra.
kategóriában Oscar-díjat nyert Deák Kristóf kisjátékfilmje, a Mindenki.
A Herendi Porcelánmanufaktúra alapításának 190. évfordulója tiszteletére a Zeneakadémia épületében elhelyezésre kerül a Magyar Nemzetnek szánt ajándék, egy gyönyörű kivitelű, egyedi díszváza Liszt Ferenc portéjával és a Zeneakadémia épületével megfestve.
Az irodalmi Nobel-díjat 2016-ban nagy meglepetésre, Bob Dylan zenész kapta, új irodalmi kifejezési módjai miatt, amelyekbe beépítette az amerikai zenei hagyományokat.
A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. a világ legnagyobb porcelánmanufaktúrájaként, a hagyományok tisztelőjeként és kézműves porcelángyártóként, nyereséges vállalkozásként működik. Herend a tradíció és innováció egyensúlyát valósítja meg, így lehet a XIX. századi Herendi hagyományokat a XXI. század világába átörökíteni.
A teljes napfogyatkozás az Északi-tenger medencéjét borította szürkületi árnyékba.
A Herendi Minimanufaktúrában új 3D-s filmet vetítenek a turisták részére.
Megérkezik a Csurjumov–Geraszimenko üstökösre a Rosetta űrszonda Philae leszállóegysége, mely az első emberi eszköz, ami üstökösre szállt le.
A Magyar Állam hivatalos ajándékként Royal Garden mintával díszített Herendi Porcelánt ad a megszületett angol trónörökösnek, Györgynek.
Vulkanikus folyamatok következtében új sziget alakul ki a Csendes-óceánban, Tokiótól kb. ezer kilométerre délre
2012 októberében a Manufaktúra díszudvarában Dr. Mádl Ferenc szobrot avatnak. Az ünnepség fővédnöke: Dr. Áder János köztársasági elnök.
39 km-es rekordmagasságból ugrik le Felix Baumgartner osztrák ejtőernyős.
A Herendi Porcelánmanufaktúra – Magyarországon egyedüli cégként – a Francia Luxusipari Szövetség, a COMITÉ COLBERT tagjává válik.
Május 1-én boldoggá avatják a rendkívül népszerű néhai II. János Pál pápát. Ezzel megnyílik az út a szentté avatásához is.
A magyar soros elnökség tiszteletére különleges óriási váza készült. A váza magassága egy méter, súlya pedig csaknem 25 kilogramm. A Viktória dekor halványzöld színű virágai és lepkéi között arany betűkkel az Európai Unió tagállamainak himnuszaiból vett részletek olvashatók.
Hagyományos billentyűzet nélkül, érintőképernyővel működik az Apple óriási várakozás övezte tábla-PC-je, amelyet iPad néven mutattak be San Franciscoban.
Herend – az első magyar termékként, kiállítóként – kapott lehetőséget arra, hogy a Kreml történelmi falai között kiállítást rendezzen. Ebből az alkalomból a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. egy több mint 2 méter magas óriásvázát ajándékozott az Oroszországi Föderációnak.
Befejeződik a Föld legmagasabb építményének, a Burdzs Dubajnak az építése.
Szakmailag is fontos, jelentős herendi kiállítás Genfben, a híres Ariana Múzeumban.
Átadják a világ leghosszabb (32,5 km) kábelhídját, mely a Jangce fölött köti össze Sanghajt Nantong városával.
Herend 107 év után újra Szentpéterváron, reprezentatív kiállítás a cárok nyári rezidenciáján.
Tíz évvel az első epizód után megjelent a példátlan sikerű Harry Potter-regényfolyam hetedik, befejező része J. K. Rowling tollából.
A Herendi Porcelánmanufaktúra 175 éves jubileuma óriási, többnapos ünnepség keretén belül valósult meg, színvonalas fellépőkkel, kulturális műsorokkal, prominens vendégekkel.
Béke Nobel-díjat kap Kofi Annan ghánai politikus, (ENSZ-főtitkár) „egy jobban szervezett és békésebb föld érdekében végzett munkájáért”.
Az új évezred elvárásainak is megfelelő, színvonalas látogatóközpont nyitja meg kapuit Herenden – a Porcelanium.
1999. január 1-jén 11 ország fogadta el az eurót, amely ettől kezdve Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália és Spanyolország közös valutája lett.
Herend elnyeri az ISO 9001 minőségügyi szabvány szerinti működést igazoló Tanúsítványt, elsőként az Európai Porcelánmanufaktúrák közül.
Egy konzorcium alkotja meg a nagy kapacitású optikai tárolót, amely főként mozgókép és jó minőségű hang, valamint adat tárolására használatos.
1992. június 30-án a Herendi Porcelángyár jogutódaként megalakult a Herendi Porcelánmanufaktúra Rt., melynek tulajdonosi szerkezete egyedülálló, hiszen a munkavállalóké a részvények 75%-a.
Az 1992. február 7-én aláírt Maastrichti Szerződés hozta létre az Európai Uniót.
A manufaktúra tervezőművészei megalakítják a Herend Studiót, s modern tervezéseikkel komoly szakmai sikereket érnek el a következő években.
1985-ben jelent meg a számítástechnikában a Microsoft Windows grafikus felhasználói felület legelső verziója.
1981-ben Herend kivált a Finomkerámiaipari Művekből, és önálló vállalattá alakult.
1981-ben a Commodore bemutatja a VIC-20-as házi számítógépet (home computer), amelyet több mint egymillió példányban adnak el.
A történeti kutatások alapján fény derül a manufaktúra valós alapítási évére és nagyszabású ünnepség keretén belül emlékeztek az elmúlt 150 évről.
A Mars űrszondás kutatásában átütő siker volt a Viking-1 és Viking-2 leszállása az égitestre 1976 nyarán. Ez a két amerikai szonda küldött először fényképeket közvetlenül a bolygó felszínéről.
Államilag elismerik és 1964-ben üzemi gyűjteményként és iparági szakmúzeumként megnyitja kapuit.
A történelem legismertebb emberjogi harcosa, a legfiatalabb díjazottként, 35 évesen elnyeri a béke Nobel-díjat.
A több mint 2 méter magas óriás díszváza 3 részből áll, s elkészítése technikai bravúr.
A föld második legmagasabb hegycsúcsát elsőként Achille Compagnoni és Lino Lacedelli olasz hegymászók mászták meg 1954. július 31-én.
1948. március 2-án a Herendi Porcelángyárat is államosították, és a centralizált, tervgazdaságban működő politikának megfelelően a magyarországi kerámiagyárakat egyesítő FIM (Finomkerámiaipari Művek) tagvállalataként működött tovább.
A Kossuth-díj magyar kitüntetés, amely Kossuth Lajosról kapta a nevét. Az országgyűlés 1948-ban 1848. március 15-e centenáriuma alkalmából alapította.
1939-ben Herend Centenáriumi Kiállítást rendezett az Országos Iparművészeti Társulat kiállítótermeiben (ekkor még 1839-es alapítást feltételezve), amely a Fischer Mór-i időktől kezdve, Farkasházi Jenő tevékenységén át 1939-ig mutatta be a porcelángyártást.
1939. szeptember 1-jén 4 óra 45 perckor a német haderő csapatai átlépték a lengyel határt és ezzel kitört az emberiség történetének legnagyobb fegyveres konfliktusa.
A Chicagói Világkiállítás az elért szakmai sikeren túl egyben az amerikai export nyitányát jelentette.
Seress Rezső megzenésíti és így megszületik az egyik leghíresebb örökzöld dal, az egyetlen magyar világsláger, a Szomorú vasárnap (Gloomy Sunday).
1929-től Telcs Edét kérték fel művészeti tanácsadónak. Ettől kezdve átalakult a vállalat művészeti irányítása és a kisplasztikák tervezésének irányába mozdult.
Az első díjkiosztón még senki sem tudta a szobor nevét. Oscar végső elfogadott alakját George Stanley öntötte agyagba, azután bronzba és takarta be 24 karátos arannyal.
A manufaktúra ismét részvénytársasággá alakul, Farkasházy Jenő művészeti vezérigazgatóként tevékenykedik, és dr. Gulden Gyula lesz az ügyvezető igazgató.
A híres párizsi torony – s sok más épület – tervezője és építője 1923. december 27-én hal meg Párizsban a Rabelais utcai palotájában. Rangjához méltóan temették el a Levallois-Perret-i temetőben.
1914-től a háború okozott nehézségeket a manufaktúrában. A forgalom a minimálisra csökkent a háborús időkben. A gyár alkalmazottainak nagy része katonai szolgálatot teljesített, így az üzem alig működött.
Június 28-án Gavrilo Princip a Fekete Kéz nevű nacionalista szervezet tagja Szarajevóben meggyilkolja Ferenc Ferdinánd trónörököst és feleségét. Következményeként kitör a világháború.
Az 1904-es St. Louis-i Vásár és Világkiállítás alkalmával Herend ismét a legfényesebb díjat – aranyérmet érdemel ki.
A legendás spanyol festő, a 20. század egyik legtitokzatosabb művésze, a szürrealizmus legismertebb képviselője, 1904. május 11-én látja meg a napvilágot.
Szentpéterváron, a nemzetközi kerámiakiállításon Herend aranyérmet kap.
A német Daimler cég bemutatja új autómodelljét Nizzában, melyet a megrendelő – Emil Jellinek – lányáról Mercedesnek neveznek el.
Az új gyártulajdonos – nagyapja művészi örökségét tiszteletben tartva és követve – szecessziós, művészi termékeit a századforduló világkiállításai elismerik, s díjazzák.
Karl Landsteiner osztrák származású amerikai szerológus felfedezi az A, B, AB és 0 vércsoportrendszert.
Farkasházi elképzelései támogatásra találtak a kormányban, így 1897. július 1-jétől évi 4000 forint állami támogatással elsőként szervezhette meg a tanoncképzést a Dunántúlon.
Tata városában 1897. július 24-én este fél kilenckor huszonegy helyen, a világon elsőként kigyulladtak az utcai acetilénlámpák.
A gyárat 1896-ban, a honfoglalás évfordulójának évében az állam felkínálta megvételre Fischer Mór unokájának, Jenőnek. Farkasházi Fischer Jenő (1863-1926) képzett keramikus volt, az ungvári porcelángyárban szerzett tapasztalatokkal a háta mögött.
1896. április 5-én nyitották meg az első újkori olimpiai játékokat az ősi Olimpia otthonában, Athénban. Pierre de Coubertin báró álma valóra vált!
Herendi Porcelángyár Rt. néven alakult vállalat vette át a cégvezetést. Az elsődleges cél az volt, hogy a herendi munkásokban felhalmozott szaktudás és művészi képesség megmentődjék, így a részvénytársaságot 12 évre szóló adómentességgel és kamatmentes kölcsön biztosításával támogatta az állam.
1884. szeptember 24-én megnyitotta kapuit a Magyar Királyi Operaház neoreneszánsz palotája. A megnyíló operaház főzeneigazgatója Erkel Ferenc lett.
Farkasházi Fischer Mór 1874-ben a gyárat fiainak adja át, akik az exkluzivitást kevésbé tartották fontosnak, s ennek következményeként a gyár hamarosan csődöt kénytelen jelenteni.
Sir Winston Leonard Spencer Churchill – brit miniszterelnök – november 30-án született.
A Bécsben megrendezett világkiállításon Ferenc József császár jellemzően Herendi porcelánokat vásárolt ajándékozás céljából s szakmai sikerek is jellemezték Herend jelenlétét.
A „kis Napóleon” január 9-én halt meg egy vesekőműtét következtében.
Ferenc József császár udvari beszállító címet adományoz a Farkasházy Fischer Mór vezette manufaktúrának. Ez a császári udvar legnagyobb elismerése.
Ebben az évben, szeptember 23-án, Ecséden született a modern hazai gyógyszeripar megteremtője.
Ferenc József császár magyar nemesi címet adományozott a gyártulajdonosnak. Ekkortól viselte Fischer a Farkasházi előnevet, amely tatai családi házuk nevének (Wolfshaus) magyarításából ered.
1867. május 7-én Alfred Nobel Angliában megkapta az 1345. számú szabadalmat a dinamit előállítási módszerére.
Herend az új piacszerzés reményében készült a második világkiállításra, amelyre ezúttal 1855-ben Párizsban került sor. Ezen a kiállításon Herend ismét első osztályú kitüntetésben részesült. A jó sajtóvisszhang kedvezően befolyásolta a gyár további munkáját.
1855. november 17-én David Livingstone a híres felfedező és misszionárius volt az első európai, aki megpillantotta a Zambézi folyó nagy vízesését, és amelyet az akkori brit királynőről nevezett el Viktória-vízesésnek.
Az első nemzetközi siker: a londoni világkiállításon Viktória királynő rendel egy lepkés-virágos mintájú készletet, melyet Fischer Mór róla nevez el, s melyet azóta is Viktória mintaként ismer a világ.
Foucault francia fizikus kísérletileg bebizonyította, hogy a Föld forog a tengelye körül.
A Pesten megrendezett Iparmű Kiállításon Herend már aranyérmet nyer.
A világ egyik legelső Nemzeti Múzeuma megnyitja kapuit. Mára gyűjteményeiben több mint 142 millió értékcikk van.
1843 márciusában – gyújtogatás okozta – nagy tűzvész pusztít, melyet később porcelán tányéron örökítettek meg a herendi mesterek.
Egy angol úriember, Sir Henry Cole nevéhez fűződik az első karácsonyi képeslap ötletének kivitelezése. Ő volt a londoni Viktória és Albert Múzeum első igazgatója.
Herend bronzérmet kap,és Kossuth Lajos „a honi műipar örvendetes fejleményének díszes jeleiként” üdvözli a Herendi porcelánok bemutatását.
A hajósinasból fegyvergyárossá váló Samuel Colt ebben az évben találja fel a forgópisztolyt.
A manufaktúrát felvirágoztatta, Herend virágkorát élte Fischer Mór vezetése alatt. Fischer Mór miután Stingl Vincétől átvette az irányítást valóban mindent megtett azért, hogy nemzetközi mércével mérve is kiváló minőségű porcelánt állítsanak elő.
1839-ben egy skót patkolókovács, Kirkpatrick Macmillan építette meg az első pedálos biciklit – nem túl ismert, de ügyes gépezetét taposókarok mozgatták. Macmillan 1842-ben elhajtott vele Glasgow-ba, majd vissza, és az összesen 226 kilométer hosszú út egyik szakaszán 13 km/óra átlagsebességet ért el.
Az okleveles kutatások bebizonyították, hogy a Sopronban született Stingl Vince, aki a finomkerámia-ipar fortélyait Bécsben tanulta ki, alapította a Herendi Porcelánmanufaktúra ősét.
A világ első fényképét Joseph Nicéphore Niépce készítette 20 × 25 cm olajozott bitumenre. A kép érdekessége, hogy a 8 órás expozíciós idő miatt a nap a ház mindkét oldalát megvilágította.